poniedziałek 23 Sty 2017
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • blue style
  • red style
  • yellow style
Zmiany klimatu to poważne kłopoty dla Polski

(..)Łącznie do 2030 r. Polska musi zainwestować ok. 100 mld euro - m.in. w modernizację elektrowni i stworzenie odnawialnych źródeł energii. Zobowiązują nas do tego zapisy pakietu klimatyczno-energetycznego z 2008 r.(..) . Od 2013 r. Polska będzie musiała kupować prawa do emisji CO2. Początkowo będziemy płacić tylko za 30 proc. wysyłanego do atmosfery dwutlenku węgla. Jednak w 2020 r. będziemy płacić za wszystko. Według ministra środowiska Macieja Nowickiego kosztować nas to będzie - przy dzisiejszym poziomie emisji CO2 - kolejne ok. 5 mld euro rocznie.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2091068,11,zmiany_klimatu_to_powazne_klopoty_dla_polski,item.html

Dobór przeponoweych naczyń wzbiorczych

Producenci piszą tak: Naczynia przeponowe przeznaczone są do stabilizacji ciśnienia i wyrównywania pojemności w zamkniętych układach grzewczych, solarnych i chłodniczych. Ale co to oznacza...

Bardzo często serwisując różnego typu instalacje ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania spotykam się z zamkniętymi obiegami zabezpieczonymi jedynie ciśnieniowymi zaworami bezpieczeństwa. Zastanawiam się wtedy czy wynika to z głupoty czy braku wiedzy wykonujących instalacje. O głupocie 'instalatorów' można by napisać wielotomową powieść dlatego raczej skupię się na zagadnieniu braku wiedzy. W końcu również jestem instalatorem...A więc... Szanowni Państwo klienci ( i 'instalatorzy') woda ma taką dziwną właściwość, że jej objętość zwiększa się w pewnym przedziale wraz ze wzrostem temperatury. Ten wzrost objętości potrafi być znaczny zwłaszcza gdy różnice temperatur są istotne.

zaleznosc_V_od_T

Tak się składa, że w obiegach c.w.u i c.o. różnica temperatur bywa i to dość często znaczna. Nie trudno domyślić się, że w układzie zamkniętym wzrost objętości powoduje wzrost różnicy ciśnień ( tzw. popularnie wzrost ciśnienia ). Oznacza to, na przykłąd wzrost objętości wody podgrzanej od temperatury 10 do 80 stopni C o ok.3%. No tak, powiedzą zaraz 'instalatorzy' ale od tego jest przecież zawór bezpieczeństwa. Woda sobie wypłynie i po kłopocie. To oczywiście prawda, z tym, że na przykład w zamkniętych układach grzewczych producenci kotłów zalecają nie większą wymianę czynnika grzewczego ( wody ) niż ok. 5% całkowitej objętości układu grzewczego rocznie!!! Chodzi oczywiście o osadzanie się kamienia kotłowego, który znajduje się w wodzie. Zadanienie zakamienienia instalacji i tym spowodowanych strat ciepła zostało omówione w osobnym artykuje. Ponadto woda kosztuje!!! Zwłaszcza ta pozbawiona kamienia!!! . Poza tym woda także stygnie. W takiej sytuacji objętość wody spada o te same 3%. Częśc wody wypłynęła przez zawór bezpieczeństwa. Ciśnienie spadło poniżej parametrów krytycznych dla pieca. Piec się nie włączy!!!. W instalacjach c.w.u. mamy podobny problem. Tu jednak woda przepływa stale dlatego argument o osadzaniu się kamienia teoretycznie przestaje być racjonalny. Należy jednak pamiętać, ze zależy nam na osiągnięciu względnie stałego ciśnienia w instalacji. Aby przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom wymyślono jakiś czas temu specjalne 'urządzenie'. W najprostrzej formie składa się ono z metalowego zbiornika, w którego wnętrzu znajduje się wykonany z elastycznego materiału zbiornik ( można sobie to wyobrazić jako dętkę samochodową lub rowerową ) napełniony przeważnie gazem obojętnym ( zwykle azot - chodzi o trwałość tej 'dętki ). W zewnętrznej częsci przeponowego naczynia wzbiorczego - bo tak się ono nazywa - znajduje się zawór gazowy ( wentyl ) - służący do kontroli ciśnienia i dopełniania gazem. Jak to 'urządzenie działa? Przez dolny kruciec podłączone jest do układu c.w.u lub c.o. Wewnątrz 'dętki' panuje pewne ciśnienie - przeważnie ok. 2 barów. Dopóki ciśnienie ( objętość układu ) jest stałe - dętka wypełnia swoją objętością całość zbiornika. Gdy temperatura ukłądu wzrasta - ciecz się rozszerza. Ponieważ gaz w 'dętce' jest ściśliwy - w pewnym zakresie następuje kompensacja objętości i ciśnienia. Ot taki sobie wynalazek... Ale warto go stosować..

A tak, na przykład, wygląda przeponowe naczynie wzbiorcze dla tych co jeszcze go nie znają..

naczynie wzbiorcze

 

Gdzie jesteś..

Strona główna Do czego służy przeponowe naczynie wzbiorcze