W związku ze zmianami w dofinansowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii dla inwestorów indywidualnych oraz wspólnot mieszkaniowych jakie weszły w Polsce w życie z dniem 17 czerwca 2010r. pragniemy przekazać kilka ważnych informacji, które mamy nadzieje przyczynią się do wspólnego sukcesu sprzedażowego kolektorów słonecznych.
Każdy kto posiada prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym oraz wspólnoty mieszkaniowe (tylko własne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej) może starać się o dotacje na zakup kolektorów słonecznych do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Dotacja ta to dofinansowanie do spłaty kredytu zaciągniętego na zakup, montaż kolektorów słonecznych w wysokości 45% kapitału do spłaty. Dotacja ta udzielana będzie przez Banki (np. BOŚ). Aby skorzystać z dotacji inwestor składa wniosek o kredyt oraz o dotację. Dotacja może być udzielona na projekt, zakup, montaż instalacji solarnej. Wysokość dotacji to 45% części kapitału udzielonego kredytu. Jest to pierwsza w Polsce na taka skalę oferta dotacji dla inwestora Indywidualnego.

· Czas trwania programu to lata 2010-2014r.
· Max Kwota inwestycji do dofinansowania to 20 000,- PLN kwoty kredytu
· Max dopłata do 1m2 powierzchni kolektora to 2500,- PLN
· Przyjmuje się 1,5 m2 powierzchni kolektora na osobę w rodzinie
· Udzielona dotacja stanowi dochód inwestora od którego jest zobowiązany zapłacić należny podatek dochodowy.
Do dofinansowania dopuszczane zostaną te urządzenia – kolektory słoneczne które posiadają europejski certyfikat „SOLAR KEYMARK”.

..więcej informacji..

Dopłata do 45% (max. 20.000 PLN) kliknij tutaj - bo warto!!!
czwartek 25 Sie 2016
  • Narrow screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Wide screen resolution
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
  • default style
  • blue style
  • red style
  • yellow style
Czy wiesz, że...

że średnia ilość energii pozyskiwanej z jednego m2 kolektora słonecznego to ok. 400 kWh rocznie? Średnio w domu jednorodzinnym montowane są panele o powierzchni 5 m2. Ta powierzchnia pozwala nagrzać ok. 93 000 litrów wody do temperatury 38oC - ( temperatura gorącej kompieli w wannie) Taka ilość gorącej wody pozwala na napełnienie ok. 620 wanien i dokonanie tyluż, gorących kompieli?

Dobór przeponoweych naczyń wzbiorczych

Producenci piszą tak: Naczynia przeponowe przeznaczone są do stabilizacji ciśnienia i wyrównywania pojemności w zamkniętych układach grzewczych, solarnych i chłodniczych. Ale co to oznacza...

Bardzo często serwisując różnego typu instalacje ciepłej wody użytkowej, centralnego ogrzewania spotykam się z zamkniętymi obiegami zabezpieczonymi jedynie ciśnieniowymi zaworami bezpieczeństwa. Zastanawiam się wtedy czy wynika to z głupoty czy braku wiedzy wykonujących instalacje. O głupocie 'instalatorów' można by napisać wielotomową powieść dlatego raczej skupię się na zagadnieniu braku wiedzy. W końcu również jestem instalatorem...A więc... Szanowni Państwo klienci ( i 'instalatorzy') woda ma taką dziwną właściwość, że jej objętość zwiększa się w pewnym przedziale wraz ze wzrostem temperatury. Ten wzrost objętości potrafi być znaczny zwłaszcza gdy różnice temperatur są istotne.

zaleznosc_V_od_T

Tak się składa, że w obiegach c.w.u i c.o. różnica temperatur bywa i to dość często znaczna. Nie trudno domyślić się, że w układzie zamkniętym wzrost objętości powoduje wzrost różnicy ciśnień ( tzw. popularnie wzrost ciśnienia ). Oznacza to, na przykłąd wzrost objętości wody podgrzanej od temperatury 10 do 80 stopni C o ok.3%. No tak, powiedzą zaraz 'instalatorzy' ale od tego jest przecież zawór bezpieczeństwa. Woda sobie wypłynie i po kłopocie. To oczywiście prawda, z tym, że na przykład w zamkniętych układach grzewczych producenci kotłów zalecają nie większą wymianę czynnika grzewczego ( wody ) niż ok. 5% całkowitej objętości układu grzewczego rocznie!!! Chodzi oczywiście o osadzanie się kamienia kotłowego, który znajduje się w wodzie. Zadanienie zakamienienia instalacji i tym spowodowanych strat ciepła zostało omówione w osobnym artykuje. Ponadto woda kosztuje!!! Zwłaszcza ta pozbawiona kamienia!!! . Poza tym woda także stygnie. W takiej sytuacji objętość wody spada o te same 3%. Częśc wody wypłynęła przez zawór bezpieczeństwa. Ciśnienie spadło poniżej parametrów krytycznych dla pieca. Piec się nie włączy!!!. W instalacjach c.w.u. mamy podobny problem. Tu jednak woda przepływa stale dlatego argument o osadzaniu się kamienia teoretycznie przestaje być racjonalny. Należy jednak pamiętać, ze zależy nam na osiągnięciu względnie stałego ciśnienia w instalacji. Aby przeciwdziałać tym niekorzystnym zjawiskom wymyślono jakiś czas temu specjalne 'urządzenie'. W najprostrzej formie składa się ono z metalowego zbiornika, w którego wnętrzu znajduje się wykonany z elastycznego materiału zbiornik ( można sobie to wyobrazić jako dętkę samochodową lub rowerową ) napełniony przeważnie gazem obojętnym ( zwykle azot - chodzi o trwałość tej 'dętki ). W zewnętrznej częsci przeponowego naczynia wzbiorczego - bo tak się ono nazywa - znajduje się zawór gazowy ( wentyl ) - służący do kontroli ciśnienia i dopełniania gazem. Jak to 'urządzenie działa? Przez dolny kruciec podłączone jest do układu c.w.u lub c.o. Wewnątrz 'dętki' panuje pewne ciśnienie - przeważnie ok. 2 barów. Dopóki ciśnienie ( objętość układu ) jest stałe - dętka wypełnia swoją objętością całość zbiornika. Gdy temperatura ukłądu wzrasta - ciecz się rozszerza. Ponieważ gaz w 'dętce' jest ściśliwy - w pewnym zakresie następuje kompensacja objętości i ciśnienia. Ot taki sobie wynalazek... Ale warto go stosować..

A tak, na przykład, wygląda przeponowe naczynie wzbiorcze dla tych co jeszcze go nie znają..

naczynie wzbiorcze

 

Gdzie jesteś..

Strona główna Do czego służy przeponowe naczynie wzbiorcze